Przejdź do treści

Piękne Lampy na Obrzeżna Online

Czy aranżacja wnętrza to trudne zadanie? Czy powinniśmy korzystać z usług architektów i projektantów wnętrz czy też raczej zdać się na własny gust i intuicję? Nikt nie da nam jasnej odpowiedzi na te pytania, ale postaramy się przyjrzeć się niektórym kluczowym kwestiom.

Weźmy przykład nowo budowanego domu. Raczej niewiele osób myśli o urządzaniu wnętrz już na etapie projektu architektonicznego domu. Owszem, myślimy o tym, czy pomieszczenia są ustawne i wystarczająco jasne, ale raczej nie wchodzimy w szczegóły. Myślmy o tym ogólnie: chcemy mieć piękne wnętrza.

Kiedy ściany już stoją, zaczynamy konkretyzować nasze plany: najczęściej zaczynamy od wpisania w wyszukiwarkę „ wystrój wnętrz inspiracje „ i rozpoczynamy przeglądanie zdjęć. I w tym momencie najczęściej pojawia się pytanie, czy sobie poradzę samodzielnie czy projektant wnętrz będzie mi potrzebny.  W zależności od odpowiedzi różne są drogi działania. My zajmiemy się samodzielną aranżacją wnętrza i przedstawimy krótko kolejne kroki:

  1. Kluczowa jest decyzja co do stylu, ponieważ to ona determinuje kolejne działania.
  2. Wybór okładzin na ściany i podłogi – płytki czy drewno, a może jedno i drugie, jak połączyć, a może w niektórych pomieszczeniach położyć wykładziny. A na ściany: tynki zwykłe, tynki strukturalne, płytki, tapety, tkaniny – tu także jest wiele możliwości.
  3. Projekty łazienek to zupełnie osobny temat. W dużych łazienkach oprócz funkcjonalnego rozmieszczenia potrzebnych sprzętów liczy się również podział pomieszczenia na strefy i estetyka poszczególnych miejsc. Dopiero później skupiamy się na płytkach, ceramice, armaturze, meblach i dodatkach.
  4. Oświetlenie i meble. O tych dwóch elementach należy myśleć łącznie, ponieważ jeden zależy od drugiego i nie da się ich rozdzielić. Dobór i aranżacja oświetlenia jest ściśle związana z rozmieszczeniem mebli w pomieszczeniu.
  5. Inne dekoracje i dodatki. Co się kryje pod tym pojęciem? Bardzo szeroka gama produktów tworzących nastrój i klimat wnętrza. Pamiętajmy, że mając tę samą bazę w postaci ścian, podłóg i mebli, a zmieniając tylko dodatki, np. zasłony, poduszki, dywaniki czy obrazy, uzyskujemy bardzo różne wnętrza. Takie przykłady są często prezentowane na stronach architektów wnętrz i warto się z nimi zapoznać.

Aranżacja i projektowanie wnętrz to pewien proces, więc nie bójmy się odstępowania od wcześniej wypracowanych koncepcji. Ważne, żeby finalnie urządzone wnętrze podobało nam się i abyśmy czuli się w nim dobrze.